Presseliste_islam – Københavns Universitet

Videresend til en ven Resize Print Bookmark and Share

Forside > Presserum > Presseliste_islam

Hvem ved hvad om islam?

Dette er en liste over forskere og undervisere på ToRS med regional eller almen viden om islam. I forbindelse med mediedækning, der har med islam at gøre, er du velkommen til at kontakte dem inden for deres respektive felter.

Andreas Bandak
Adjunkt, ToRS
bandak@hum.ku.dkmobil 51 30 25 14
Lande: Syrien
Emner: Kristne mindretal i arabisk-muslimske lande

Brian Arly Jacobsen
Adjunkt, ToRS
brianj@hum.ku.dkmobil 51 30 35 56
Lande: Danmark
Emner: Den offentlige diskurs om muslimer i Danmark, islam og politik i Danmark

Catharina Raudvere
Professor, ToRS
raudvere@hum.ku.dk, mobil 51 30 30 37
Lande: Danmark, Sverige, Tyrkiet, Bosnien
Emner: Globalisering og religiøse bevægelser, migration, sufisme

Claus Valling Pedersen
Lektor, ToRS
clausp@hum.ku.dkmobil 51 30 35 88
Lande: Iran
Emner: Shi'a-islam, det moderne Iran, politik, samfund og religion, persisk sprog og litteratur

Ehab Galal
Adjunkt, ToRS
ehab@hum.ku.dkmobil  51 30 07 12 / 31 18 23 05
Lande: Egypten, Mellemøsten bredt
Emner:
 arabiske og islamiske medier, samspillet mellem medier, mediebrug og folks identitet, demokrati/religion i Mellemøsten.
  
Ildiko Beller-Hann
Lektor, ToRS
ildiko@hum.ku.dk, mobil 51 30 24 62
Lande: Vestkina (Xinjiang), Centralasien (Kazakhstan), Tyrkiet
Emner: Islam i Vestkina, Centralasien og Tyrkiet, tyrkisk filologi, den tyrkisktalende verdens historie og socialantropologi, lokalhistorie, slægtskab og sociale netværk blandt uighurerne i Kinas Xinjiang-provins

Iram Asif
Ph.d.-studerende, ToRS
iram@hum.ku.dk, kontor 35 32 89 54, mobil 27 85 83 82
Lande: Pakistan, Danmark, England
Emner: Urban islamisme; islamistiske bevægelser; levet jihad; madrasa-institutionen; islamisk teologisk uddannelse; kvinder i et kønsperspektiv; autoritet og lederskab; folkelige udtryk for islam; sufisme og moderne Pakistan.

Jakob Skovgaard-Petersen 
Professor mso, ToRS
jsp@hum.ku.dkmobil 51 30 07 24
Lande: Egypten, Syrien, Libanon, Saudi-Arabien, Golf-området, Mellemøsten bredt
Emner: Islamforskning, arabiske medier, islamisme, islamisk lov

Joshua Sabih
Lektor, ToRS
joshua@hum.ku.dkmobil 51 30 01 65 / 28 78 62 27
Lande: Marokko, Algeriet, Tunesien, Mauretanien, Libyen, Yemen, Bahrain, Oman, Israel
Emner: Nordafrikansk islam, shia-islam i den arabiske verden, jødisk-muslimske forhold, arabisk og hebraisk sprog og litteratur, jødedom og religiøse minoriteter i den islamiske verden, islamisk teologi, koranen, bibelen, islamisk og jødisk lov og filosofi, nordafrikansk frankofoni, nye kritiske muslimske tænkere

Jørgen Bæk Simonsen 
Professor mso, ToRS
jbs@hum.ku.dkmobil 51 30 28 42
Lande: Saudi-Arabien, Abu Dhabi, Bahrain, Oman, Qatar, Syrien, Mellemøsten bredt
Emner: Islamforskning, islamisme, islamistiske grupperinger

Miriam Koktvedgaard Zeitzen
Adjunkt, ToRS
miriamz@hum.ku.dk, mobil 51 30 07 07
Lande: Malaysia
Emner: Muslimsk polygami; køn og slægtskab

Rasmus Chr. Elling
Adjunkt, ToRS
elling@hum.ku.dkmobil 51 30 35 65
Lande: Iran
Emner: Shi'a-islam, det moderne Iran, politik, samfund og religion, persisk sprog og litteratur, etniske minoriteter i Iran

Ravinder Kaur
Lektor, ToRS
rkaur@hum.ku.dk, mobil 51 30 27 05 / 21 23 34 21
Lande: Indien, Pakistan, Sydasien
Emner: Islam, postkoloniale statsdannelser, moderne identitetsdannelse, globalisering, kulturhistorie, terrorisme, politisk vold

Rubya Mehdi
Forskningsadjunkt, ToRS
rubya@hum.ku.dkmobil 51 30 06 60
Lande: Pakistan, Danmark
Emner: Islamisk lov og lovpraksis, retlig mangfoldighed, forholdet mellem islamisk sædvaneret og Europisk ret (særligt dansk ret), køn og islam