Hvem ved hvad om Mellemøsten og Nordafrika? – Københavns Universitet

Videresend til en ven Resize Print Bookmark and Share

Forside > Presserum > Hvem ved hvad om Melle...

Hvem ved hvad om Mellemøsten og Nordafrika?

Dette er en liste over forskere og undervisere på ToRS, der kan kontaktes i forbindelse med pressedækning af de aktuelle begivenheder i Mellemøsten og Nordafrika.

Andreas Bandak
Adjunkt, ToRS
bandak@hum.ku.dk, mobil 51 30 25 14
Lande: Syrien
Emner: Kristne mindretal i arabisk-muslimske lande

Claus Valling Pedersen
Lektor, ToRS
clausp@hum.ku.dk, mobil 51 30 35 88
Lande: Iran
Emner: Det moderne Iran, politik, samfund og religion, persisk sprog og litteratur

Ehab Galal
Adjunkt, ToRS
ehab@hum.ku.dk, mobil  51 30 07 12 / 31 18 23 05
Lande: Egypten, Mellemøsten bredt
Emner:
Arabiske og islamiske medier, samspillet mellem medier, mediebrug og folks identitet, demokrati/religion i Mellemøsten.

Ingolf Thuesen
Lektor, institutleder, ToRS
it@hum.ku.dk, kontor 35 32 89 06mobil 28 75 89 12
Lande: Irak, Syrien, Jordan, Golf-området
Emner: Nærorientalsk arkæologi, kulturarv, kulturarvsforvaltning

Jakob Skovgaard-Petersen
Professor mso, ToRS
jsp@hum.ku.dk, mobil 51 30 07 24
Lande: Egypten, Syrien, Libanon, Saudi-Arabien, Golf-området, Mellemøsten bredt
Emner: Islamforskning, arabiske medier, islamisme, islamisk lov

Joshua Sabih
Lektor, ToRS
joshua@hum.ku.dk, mobil 51 30 01 65 / 28 78 62 27
Lande: Marokko, Algeriet, Tunesien, Mauretanien, Libyen, Yemen, Bahrain, Oman, Israel
Emner: Nordafrikansk islam, shia-islam i den arabiske verden, jødisk-muslimske forhold, arabisk og hebraisk sprog og litteratur, jødedom og religiøse minoriteter i den islamiske verden, islamisk teologi, koranen, bibelen, islamisk og jødisk lov og filosofi, nordafrikansk frankofoni, nye kritiske muslimske tænkere

June Dahy
Studielektor, ToRS
june@hum.ku.dk, mobil 51 30 01 18 / 51 35 80 78
Lande: Syrien, Jordan, Mellemøsten generelt
Emner: Arabisk sprog og kultur

Jørgen Bæk Simonsen

Professor mso, ToRS
jbs@hum.ku.dk, mobil 51 30 28 42
Lande: Saudi-Arabien, Abu Dhabi, Bahrain, Oman, Qatar, Syrien, Mellemøsten bredt
Emner: Islamforskning, islamisme, islamistiske grupperinger

Rasmus Chr. Elling
Adjunkt, ToRS
elling@hum.ku.dk, mobil 51 30 35 65
Lande: Iran
Emner: Det moderne Iran, politik, samfund og religion, persisk sprog og litteratur, etniske minoriteter i Iran

Rubya Mehdi
Forskningsadjunkt, ToRS
rubya@hum.ku.dkmobil 51 30 06 60
Lande: Pakistan, Danmark
Emner: Islamisk lov og lovpraksis, retlig mangfoldighed, forholdet mellem islamisk sædvaneret og Europisk ret (særligt dansk ret), køn og islam

Ulla Prien
Studielektor, ToRS
prien@hum.ku.dk, mobil 51 30 21 71 / 51 16 48 86
Lande: Egypten, Libyen, Mellemøsten generelt
Emner: A
rabisk sprog og kultur, har desuden rejst i Egypten under urolighederne